Cellulit jest bardzo powszechną, nieszkodliwą chorobą skóry, która powoduje powstawanie grudek, wgłębień na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wiele osób z różnym powodzeniem próbuje poprawić wygląd swojej skóry poprzez odchudzanie, ćwiczenia, masaże i kremy reklamowane jako rozwiązanie problemu cellulitu. Dostępne są również sprawdzone medycznie opcje leczenia, chociaż trzeba wiedzieć, że wyniki nie są natychmiastowe ani długotrwałe.
Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Niewiele wiadomo o przyczynach powstawania cellulitu. Obejmuje włókniste sznury łączące, które wiążą skórę z leżącym poniżej mięśniem, a tłuszcz leży pomiędzy nimi. W miarę gromadzenia się komórek tłuszczowych naciskają one na skórę, podczas gdy długie, twarde sznury ciągną się w dół. Tworzy to nierówną powierzchnię lub wgłębienie.
Ponadto dużą rolę w rozwoju cellulitu odgrywają czynniki hormonalne, a genetyka determinuje budowę skóry, jej strukturę i typ sylwetki. Inne czynniki, takie jak waga i napięcie mięśniowe, wpływają na to, czy masz cellulit, chociaż mogą go mieć nawet osoby bardzo sprawne.

Jak rozpoznać cellulit?
Cellulit wygląda jak pomarszczona i wygnieciona skóra Niektórzy mówią że przypomina z wyglądu konsystencję sera twarogowego lub skórki pomarańczowej. Możesz zobaczyć łagodną postać cellulitu tylko wtedy, gdy uszczypniesz skórę w obszarze, w którym się utworzył – zwykle takim jak uda. Bardziej rozwinięty cellulit sprawia, że skóra wygląda na pomarszczoną i nierówną z obszarami wzniesień i dolin także w trakcie spoczynku.
Cellulit najczęściej występuje w okolicach ud i pośladków, ale można go również znaleźć na piersiach, podbrzuszu i ramionach.
Metody leczenia cellulitu
Dostępne są różne metody leczenia, które tymczasowo mogą wygląd cellulitu. Każda z metod ma swoje plusy oraz minusy, stąd często spotyka się terapie łączące szereg zabiegów. Niektóre badania wskazują, że to właśnie połączenie różnych zabiegów antycellulitowych może dać najbardziej satysfakcjonujące rezultaty. Spośród medycznych metod leczenia cellulitu wyróżniamy:
- Zabiegi laserowe. W leczeniu cellulitu dostępne są różne raniące (ablacyjne) zabiegi laserowe. W jednej z metod cienkie włókno jest wsuwane pod skórę, aby dostarczyć ciepło wytwarzane przez promień lasera, które niszczy włókniste pasma wiążące tłuszcz. Ta metoda skutecznie zmniejsza cellulit na okres od sześciu miesięcy do roku. .
- Kriolipoliza. Dzięki kriolipolizie (CoolSculpting) tłuszcz pod skórą jest redukowany za pomocą urządzenia, które wykorzystuje ssawkę do podniesienia tkanki , która wchodzi w kontakt z płytami chłodzącymi. Wyniki zabiegów pojawiają się stopniowo na przestrzenie 2-3 miesięcy.
- Terapia falami dźwiękowymi. Dzięki tej technice technik nakłada żel na dotkniętą zmianami cellulitowymi skórę i przesuwa po tym obszarze małym, ręcznym urządzeniem (przetwornikiem). Urządzenie to wysyła fale dźwiękowe do twojego ciała, rozbijając cellulit. Prawdopodobnie będziesz potrzebować kilku sesji, zanim zauważysz poprawę wyglądu swojej skóry.
- Zabiegi chirurgiczne. Twój lekarz może zaoferować jedną z różnych procedur, w których wykorzystuje się igły, ostrza lub inne specjalne narzędzia do oddzielenia włóknistych pasm pod skórą (podcięcie) w celu wygładzenia skóry. Jedna metoda wykorzystuje również przeszczep tłuszczu w celu poprawy wyglądu skóry. Ta metoda cechuje się stosunkowo długotrwałym efektem zabiegów – efekt antycellulitowy utrzymuje się nawet do 3 lat od zabiegu.