Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, wielu dorosłych również cierpi na trądzik. Choroba ta powoduje zaczopowanie i zapalenie mieszków włosowych, czego skutkiem jest zaczerwienienie, a czasem ropne wypryski na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach
Jak powstaje trądzik?
Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe zostają zablokowane przez ropę i martwe komórki naskórka znajdujące się w ich wnętrzu. W ten sposób gromadzą się bakterie, które powodują zaczerwienienie, obrzęk i ropę w porach, a także zaskórniki, jeśli wydostaną się na powierzchnię skóry. Najczęściej spotykaną przyczyną powstawania zmian trądzikowych w wieku dojrzewania są zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Tworzeniu się trądziku po tym okresie sprzyjają złe nawyki żywieniowe oraz stres.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje trądziku:
- zaskórniki: zatkane pory, występujące zwykle w tłustych miejscach, takich jak czoło lub nos;
- grudki (czerwone zgrubienia): delikatne, czerwone zgrubienia, które mogą występować w skupiskach;
- krosty (pryszcze): białe główki wypełnione ropą (płynem);
- guzki: duże, zapalne torbiele pod wierzchnią warstwą skóry, które ze względu na swój rozmiar często wymagają leczenia.
Dieta może odgrywać rolę w powstawaniu trądziku
Sposób odżywiania się nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na powstawanie trądziku, ale może odgrywać pewną rolę. Badania wykazały, że osoby spożywające pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak białe pieczywo i słodycze, mają tendencję do podwyższonego poziomu insuliny po jedzeniu. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do wzrostu poziomu męskich hormonów zwanych androgenami, które mogą pobudzać produkcję oleju. Ten nadmiar oleju może zatykać mieszki włosowe i powodować powstawanie pryszczy i zaskórników na skórze [1]. Również spożycie produktów mlecznych jest łączone z częstszym występowaniem trądziku
Jak naturalnie radzić sobie z trądzikiem?
- Unikaj cukru i produktów mlecznych. Osoby ze skórą trądzikową często mają większe trudności z rozkładaniem w organizmie cukrów rafinowanych. Prowadzi to do zwiększenia stanu zapalnego, który może powodować powstawanie trądziku.
- Unikaj stresu. Wykazano, że stres zwiększa poziom kortyzolu w organizmie, co może prowadzić do zwiększonego wydzielania sebum, a tym samym do powstawania kolejnych wyprysków na twarzy!
- Jedz zdrową dietę pełną świeżych owoców i warzyw, chudego mięsa, takiego jak pierś z kurczaka lub indyka, pełnych ziaren, takich jak ryż lub komosa ryżowa; unikaj przetworzonej żywności w jak największym stopniu (zwłaszcza białego pieczywa). Upewnij się, że dostarczasz sobie wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych Omega 3 z łososia lub orzechów włoskich; pomagają one zwalczać stany zapalne, które powodują powstawanie pryszczy! Twoja skóra będzie Ci później wdzięczna!
Jakie zabiegi pomogą zwalczyć trądzik?
Skuteczne leczenie trądziku za pomocą zabiegów kosmetycznych i medycznych jest obecnie bardziej dostępne niż jeszcze 10-15 lat temu. Mamy do dyspozycji zarówno produkty, które umożliwią nam wykonywanie zabiegów kosmetycznych w domu (peelingi, maseczki oczyszczające), jak i zabiegi przeprowadzane przez specjalistów medycyny estetycznej i kosmetologii.
Przykładowe zabiegi na trądzik to:
- Terapia światłem Blue Light
- Zabiegi laserowe
- Mechaniczne oczyszczanie skóry przez kosmetyczkę
- Peelingi różnego rodzaju
Więcej o sposobach na leczenie trądziku możesz przeczytać na portalu Estetyczna.ORG tutaj.